Czy ekrany akustyczne to ogrodzenia akustyczne ?

Ogrodzenia akustyczne – dlaczego warto rozważyć ich użycie

Ogrodzenia akustyczne stają się bardzo popularne z wielu powodów. Przede wszystkim są opłacalne, zwłaszcza jeśli chcesz zbudować ogrodzenie, które przetrwa długo. To z kolei znacznie wydłuża żywotność ogrodzenia, co oznacza, że ​​wymiana go z czasem nie będzie kosztować aż tyle. Poszukując ogrodzeń akustycznych, warto dokładnie przyjrzeć się temu, co mają one do zaoferowania. Pierwszą rzeczą, na którą musisz spojrzeć, jest materiał. Istnieje kilka rodzajów materiałów stosowanych w systemach ogrodzeń akustycznych, w tym drewno, aluminium, stal i winyl. Wszystkie te materiały będą miały swoje wady i zalety, a Ty chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie materiał będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Zwykle ogrodzenia akustyczne i inne drogowe ekrany dźwiękochłonne osiągają zwykle około 20–25 dB na raz (w zależności od tego, ile jest źródła i rodzaju hałasu oraz skąd na dziedzińcu pochodzi hałas). Liczby te mogą się znacznie różnić w zależności od osoby, ale powinny przynajmniej pomóc ci zorientować się, o jaki poziom musisz się martwić, zanim zbudujesz swoją barierę akustyczną. Jednak większość barier akustycznych jest zainstalowana na wysokości około stu pięćdziesięciu stóp. Cokolwiek dłuższego jest zbyt duże, aby można było je prawidłowo złożyć.

Inne zalety ekranów akustycznych to fakt, że wytrzymują bardzo długo. Są wykonane z drewna, a drewno jest zaprojektowane w taki sposób, aby nie gniło, nie wypaczało się ani nie wypaczało. Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo wytrzyma dany drewniany płot, powinieneś sam go wypróbować. Kiedy już poczujesz, jak dobrze zrobi się drewno, kup ogrodzenie, postaw kilka desek i zobacz, jak długo ci to wystarczy. Faktem jest, że drewno przetrwa jakiś czas, jeśli będziesz go regularnie używać. Bariery akustyczne są również bardzo popularne, ponieważ mają zdolność do pracy w niemal każdych warunkach pogodowych. Ponieważ mają bardzo gęstą warstwę izolacyjną, są w stanie zatrzymać dużo wilgoci bez wpuszczania wody. Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym zimy są bardzo mroźne lub lata są bardzo gorące, te ogrodzenia są idealnym rozwiązaniem dla ty. Możesz utrzymywać swoje podwórko w stanie suchym, a rośliny zielone przez cały rok. Wiadomo również, że bariery akustyczne są bardzo atrakcyjne. Często są centralnym punktem twojego podwórka i krajobrazu. W wielu przypadkach są piękniejsze niż reszta trawnika lub ogrodu.

Ponieważ są tak atrakcyjne, właścicielom domów może być trudno zdecydować, czy będą potrzebować ekranów akustycznych na swoim podwórku. Jeśli jednak rozważasz zainstalowanie takiego, musisz mieć pewność, że wiesz, w co się pakujesz. W końcu nie są tanie, a jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, są dla Ciebie dobrą opcją. Mając to na uwadze, bariery akustyczne są z pewnością opcją, którą powinieneś rozważyć, jeśli masz na nie serce. Jeśli trochę się wahasz, spróbuj zadzwonić do swoich sąsiadów i zapytać ich, czy mają jakieś sugestie, a przekonasz się, że możesz mieć kilka nazw, które przyjdą Ci do głowy!  Ogrodzenia akustyczne są dostępne w różnych rozmiarach, stylach i materiałach. Niektóre są po prostu serią paneli ustawionych przeciwko sobie. Inne składają się z szeregu paneli z dodatkowym materiałem między nimi. Ogrodzenie z dwoma do czterech paneli może być najlepszą opcją w twojej sytuacji, ponieważ zapobiega przedostawaniu się deszczu i śniegu do drewna, a ogrodzenie z sześcioma do dziewięciu paneli zapobiega przedostawaniu się wilgoci do drewna.

Ogrodzenia dźwiękoszczelne to kolejna opcja, którą masz. Ogrodzenia te są instalowane bezpośrednio na istniejącym dachu i tworzą całkowicie dźwiękoszczelną barierę, która chroni przed deszczem i słońcem. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić przed zainstalowaniem bariery akustycznej, jest przemyślenie, jak będziesz korzystać z ogrodzenia. Na przykład, jeśli masz basen lub planujesz go mieć, możesz rozważyć zainstalowanie bariery akustycznej z boku lub z dowolnego końca. To ochroni basen i zapobiegnie rozwojowi trawy i wodzie.

 

Dlaczego ogrodzenie akustyczne to dobry pomysł?

Ogrodzenia akustyczne są odpowiedzią na zapobieganie zbliżaniu się zwierząt do trawnika. Bez względu na to, jak duże jest twoje podwórko, nadal możesz stworzyć barierę, która powstrzyma zwierzęta i owady. Ogrodzenia akustyczne są świetne w większości przypadków i będziesz zaskoczony wieloma różnymi typami dostępnymi do zakupu dla Twojego domu lub firmy.

Ogrodzenia akustyczne wykorzystują technologię znaną jako fale dźwiękowe, aby zniechęcić intruzów do wejścia. Oprócz fal dźwiękowych, bariery akustyczne wykorzystują również bariery odblaskowe, które odbijają fale hałasu, aby zmniejszyć wytwarzany hałas. W ten sposób fale dźwiękowe zmniejszają poziom hałasu, a także ilość czasu, w którym intruz musi przejść przez barierę. Do wyboru jest kilka rodzajów ogrodzeń. Niektóre ogrodzenia akustyczne składają się tylko z dwóch drutów biegnących po obwodzie Twojego podwórka. Jest to najtańszy rodzaj ogrodzenia, ale nie zapewnia żadnej formy odstraszania dźwięków, w przeciwieństwie do innych rodzajów barier akustycznych. Inną opcją jest użycie plastikowych barier, które są stosunkowo niedrogie, ale nie zapewniają większego odstraszenia. Ogrodzenia akustyczne można instalować wzdłuż ogrodzeń, ścian, ogrodzeń i wokół wszelkich innych form konstrukcji, takich jak budynki i drzewa. Większość ogrodzeń akustycznych można kupić w postaci gotowej w różnych sklepach lub w Internecie. Jeśli potrzebujesz dodatkowego materiału do ogrodzenia, możesz go również zamówić u wielu sprzedawców detalicznych, jeśli chcesz. W Internecie można również znaleźć wiele zestawów do ogrodzeń akustycznych i wiele osób jest zadowolonych z jakości tych zestawów.

Wiele ogrodzeń akustycznych jest zbudowanych z winylu, który jest mocnym materiałem, lekkim i łatwym w montażu. Ogrodzenia winylowe wytrzymają żywioły, nawet deszcz i śnieg, przez wiele lat. Niektóre z tych ogrodzeń mają również wodoodporną podszewkę, dzięki czemu można je stosować nawet w wilgotniejszym klimacie. Odblaskowe właściwości ogrodzenia akustycznego to kolejna wspaniała cecha. Ogrodzenia te można ustawić tak, aby blokowały hałas z zewnątrz, zmniejszając w ten sposób ryzyko, że intruz zobaczy trawnik i dom. Dźwięk rozchodzi się dalej niż światło słoneczne, a jeśli w pobliżu znajduje się intruz, nie słyszy on Twojego głosu ani dźwięków Twojego ogrodu. Nie widzą nawet ogrodzenia. Odblaskowe właściwości ogrodzenia działają przeciwko nim i uniemożliwiają intruzowi zobaczenie lub usłyszenie Ciebie lub Twojego podwórka. Ogrodzenia akustyczne są również świetne do zapobiegania przedostawaniu się szkodników do Twojej posesji. Tworząc barierę dźwiękową, mogą z łatwością odciąć sobie możliwość wejścia na podwórko lub do domu. Kiedy drapieżniki nie mogą zobaczyć twojego podwórka, będą miały trudności z wejściem. I najprawdopodobniej spróbują zamiast tego udać się gdzie indziej.

Większość ogrodzeń akustycznych jest objęta gwarancją, która chroni przed pęknięciem, a także można znaleźć części zamienne lub zestawy naprawcze, jeśli się zepsują. Istnieje kilka ogrodzeń akustycznych, które oferują opcję dodania czujnika ruchu, aby zatrzymać hałas, gdy ktoś przechodzi w pobliżu ogrodzenia. Ten czujnik umożliwia uruchomienie alarmu, nawet gdy nikogo nie ma, aby pomóc odstraszać przestępców, którzy chcą skrzywdzić Ciebie i Twoją rodzinę. Istnieją również ogrodzenia akustyczne z oświetleniem słonecznym, które zapobiegają zbliżaniu się zwierząt do trawnika lub domu w nocy. Jeśli mieszkasz na obszarze o wysokiej przestępczości lub masz dzieci, dobrym pomysłem może być zainwestowanie w ogrodzenie akustyczne. Ponieważ blokują hałas z zewnątrz, włamywaczom trudniej jest włamać się do Twojego domu i mają trudności z poruszaniem się po Twoim ogrodzeniu. Kiedy nie mogą zobaczyć ciebie i twojego domu, nie widzą wyjścia i najprawdopodobniej po prostu odejdą. i nie wracać.

Jeśli planujesz zawrzeć związek małżeński w najbliższej przyszłości, doskonałym pomysłem jest ogrodzenie akustyczne, które tworzy barierę dźwiękową i utrzymuje spokój w okolicy. To sprawia, że ​​dzień ślubu jest spokojny i przyjemny, niezależnie od tego, czy jest to sezon weselny, czy nie. Istnieje kilka rodzajów ogrodzeń akustycznych i od Ciebie zależy, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni. i Twoje potrzeby.

 

Ogrodzenia akustyczne i ich wady i zalety

Ogrodzenia akustyczne to w zasadzie panele ogrodzeniowe wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, które mogą być używane do zapobiegania ucieczce psów. Jeśli chcesz kupić ogrodzenie akustyczne dla bezpieczeństwa swojego zwierzaka, oto przewodnik po różnych typach i zaletach każdego z nich.

Istnieją różne style i typy akustycznych ogrodzeń dla zwierząt. Mogą być przymocowane do ogrodzenia lub zamontowane w określonym miejscu na ziemi. Niektóre z nich są również instalowane nad drzwiami lub na podwórku. W zależności od tego, co wolisz, możesz wybrać jeden z następujących typów: Bramy akustyczne. Bramy te są łatwe w montażu i konserwacji. Nie mogą jednak powstrzymać psa przed kopaniem. Są idealne dla mniejszych zwierząt, a także kosztują mniej niż metalowe ogrodzenia. Jest to najpopularniejszy rodzaj ogrodzenia akustycznego. Ogrodzenia metalowe. Ogrodzenia metalowe są droższe niż ich odpowiedniki. Mogą być również trudne do naprawy, jeśli coś się z nimi stanie. Możesz zainstalować te ogrodzenia nad swoim domem i używać bram jako drzwi. Te ogrodzenia mają różne wzory i kolory. Ogrodzenia metalowe. Te ogrodzenia są mocniejsze niż ich drewniane odpowiedniki i są lepsze dla psów, które są wystarczająco silne i odważne, aby oprzeć się presji. Jednak te ogrodzenia są droższe niż pierwsze. Kosztują około 100 USD za panel.

Budy dla psów. Jeśli masz dużo psów i je kochasz, możesz również zainstalować budki dla psów w swoim ogrodzie lub na podwórku, aby były dla nich bezpieczniejsze. Kolejną zaletą tych ogrodzeń jest to, że mogą zaoszczędzić czas i wysiłek. Jeśli masz trudności z zainstalowaniem własnego ogrodzenia i masz do tego dużo narzędzi i materiałów, możesz zamiast tego użyć tych ogrodzeń. Ogrodzenia akustyczne to świetna inwestycja, która pomoże Ci zapewnić bezpieczeństwo Twojej rodzinie. Gdy już je masz, możesz cieszyć się spokojem, wiedząc, że Twoje zwierzęta nie mogą łatwo uciec, a Twój dom będzie chroniony przed intruzami.

Chociaż możesz zainstalować ogrodzenia akustyczne w dowolnym miejscu w domu, powinieneś instalować je tylko w obszarach, do których mają dostęp zwierzęta. Zapobiegnie to kopaniu dziur w ogrodzeniu przez twoje zwierzęta. Ogrodzenia akustyczne są trwałe i mogą wytrzymać nawet najsilniejsze zwierzęta. Ich metalowe ramy mogą z łatwością utrzymać ciężar psa. Jeśli chcesz zainstalować ogrodzenie akustyczne, możesz zatrudnić doświadczonego i wykwalifikowanego fachowca, który wykona za Ciebie prace montażowe. Mogą również udzielić szczegółowych instrukcji, abyś wiedział, jak właściwie pielęgnować i konserwować ogrodzenie przez wiele lat.

Ogrodzenie akustyczne może ochronić Twoje podwórko przed nieproszonymi gośćmi, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci i zwierzęta, które łatwo wymkną się spod kontroli. Odstraszy to również drapieżniki, takie jak psy, koty i inne zwierzęta domowe, przed wejściem do Twojego domu. Jeśli chcesz zainstalować jeden na swoim podwórku, powinieneś rozważyć użycie włączanych ruchem świateł wewnątrz bramy, aby mieć oko na psa i trzymać go z dala od ogrodu, gdy wychodzisz z podwórka. Te światła pomogą również zniechęcić złodziei do kradzieży twoich rzeczy. Istnieją również zalety i wady instalacji ogrodzenia elektrycznego. Jeśli mieszkasz w zimnym miejscu, powinieneś wybrać ogrodzenie elektryczne. Ogrodzenie elektryczne jest droższe niż ogrodzenie akustyczne. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na zapłacenie dodatkowej kwoty, będzie to świetna inwestycja, ponieważ zapewni bezpieczeństwo Twojej nieruchomości. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym jest dużo śniegu lub lodu, nadal powinieneś rozważyć użycie ogrodzenia akustycznego.

Bariera dźwiękowa nie będzie działać dobrze w obszarach o niskim poziomie hałasu podłoża. Na przykład nie działałby dobrze w obszarze, w którym jest dużo wiatru lub głośne grzmoty. Z tego powodu właściciele domów mieszkający na tych obszarach powinni upewnić się, że ich ogrodzenia są prawidłowo zainstalowane. Ogrodzenia akustyczne są dobre w miejscach, w których intruzi prawdopodobnie będą próbowali się włamać lub mogą ukraść.

Wiele zalet ogrodzeń akustycznych

Ogrodzenia akustyczne doskonale redukują hałas, jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się zwierząt przez ogrodzenia. Najlepsze ogrodzenia to takie, które są ciche, nie mają szkła ani metalu.

Ogólnie rzecz biorąc, ekrany akustyczne i ekrany dźwiękochłonne ogrodzenia zwykle osiągają redukcję 25-30 dB (z samego hałasu i hałasu otoczenia), co odpowiada prawie jednej czwartej redukcji decybeli z ulicy i pół decybeli redukcji. z domu mieszkalnego. Chociaż nie jest to duża różnica, jest zauważalna i może być dość zaskakująca. Nawet biorąc pod uwagę współczynnik redukcji hałasu, nadal jest jasne, że te ogrodzenia mogą w dużym stopniu zmniejszyć hałas. Ogrodzenia akustyczne są szczególnie dobre w redukcji hałasu w pobliżu podjazdów. Kiedy przejeżdża samochód, trzęsie się ziemią. Kiedy samochód skręca, ziemia się trzęsie. Po założeniu ogrodzenia samochód drży mniej, trawa mniej się trzęsie, a trawa nie trzęsie się po wewnętrznej stronie opon samochodu. Oprócz redukcji hałasu, bariera dźwiękowa zapewniana przez ogrodzenie jest również doskonałym środkiem odstraszającym przed wtargnięciem zwierząt. Ponieważ zwierzę nie widzi ogrodzenia, aby dostać się do środka, nie można go łatwo przestraszyć i jest mniej prawdopodobne, że zacznie ścigać kogoś takiego jak twój kot lub pies. Ogrodzenia akustyczne mają wiele zalet. Możesz również znaleźć ogrodzenia zaprojektowane do blokowania innych dźwięków, takich jak szczekanie psa. Ze względu na bardzo dobre pochłanianie dźwięku służą również jako doskonałe repelenty dla psów.

Ogrodzenia akustyczne doskonale zapobiegają przedostawaniu się hałasu do domu. Chociaż wszyscy wiemy, że zwierzęta i szkodniki uwielbiają włamywać się do domów, nie zdajemy sobie sprawy, ile hałasu robią w środku. Są w stanie usłyszeć to, co chcą, a Ty nie zawsze możesz usłyszeć, co mówią. Umieszczając ogrodzenie przed oknami lub drzwiami, możesz zablokować wiele dźwięków, które słyszysz, gdy jesteś w domu. Ogrodzenia akustyczne można zainstalować w dowolnym miejscu w domu, ale zajmie to trochę pracy. w celu prawidłowego i bezpiecznego zainstalowania. Podczas gdy większość ogrodzeń można łatwo ustawić za pomocą tylko młotka, poziomicy i odrobiny śrubokręta, niektóre wymagają fachowca, aby je prawidłowo zainstalować. Ogrodzenia akustyczne to świetna opcja dla właścicieli domów, aby chronić swoją własność przed niepożądanym dźwiękiem. Jeśli chcesz poprawić dźwięk w swoim domu, te ogrodzenia są świetną opcją.

Ogrodzenia te są świetną opcją dla domów, które mogą znajdować się w pobliżu obiektów przemysłowych lub hałaśliwych obszarów. Ze względu na zdolność pochłaniania dźwięku pomagają wyeliminować niepożądany hałas, zapewniając, że słyszą go tylko ludzie mieszkający w domu. Ogrodzenie akustyczne to skuteczny sposób na redukcję hałasu. Chociaż można je zainstalować w dowolnym miejscu w domu, najlepsze miejsca dla nich to zazwyczaj tył, bok lub przód domu. Najczęściej są wykonane z drewnianej lub metalowej ramy z warstwą winylu lub polietylenu od wewnątrz. Aby uzyskać dodatkową izolację akustyczną, można je wykonać z drewna trzęsącego się, który można umieścić na całych panelach. Powinieneś wybrać dobrej jakości materiał na ogrodzenie akustyczne, który ma dobre pochłanianie dźwięku. Dobre ogrodzenie będzie miało na górze osłonę akustyczną, która odbija fale dźwiękowe z powrotem do domu. Najlepiej unikać PVC i włókna szklanego, ponieważ te materiały mają tendencję do tworzenia efektu echa. Ogrodzenia akustyczne można kupić i zamontować w wielu różnych stylach i kształtach, w tym z dwoma panelami i dachem. Niektóre z bardziej powszechnych ogrodzeń mają kształt pudełka i koła. Ten rodzaj ogrodzenia najlepiej nadaje się dla osób z dużą ilością drzew lub krzewów. Jeśli Twoje podwórko jest szczególnie duże, możesz nawet użyć kilku z tych barier akustycznych. Najlepiej unikać barier winylowych lub gumowych na dużych placach, ponieważ nie są one tak skuteczne w pochłanianiu dźwięku.

 

Ogrodzenia akustyczne – korzyści z ich stosowania

Ogrodzenia akustyczne są również znane jako ogrodzenia z ekranami akustycznymi. To stosunkowo nowy i nowatorski rodzaj ogrodzeń, które zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć iluzję przestrzeni na podwórku lub ogrodzie, blokując niechciany hałas z innych części podwórka lub ogrodu. Działają również jako bariera, która powstrzymuje zwierzęta i utrudnia dzieciom wędrowanie zbyt daleko od domu lub podwórka.

Akustyka w płocie akustycznym można dostroić tak, aby blokowała tylko niektóre rodzaje dźwięków. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdy chcesz zagłuszyć hałas przejeżdżającego ruchu ulicznego lub psa sąsiada. Kolejną zaletą tych ogrodzeń jest to, że umożliwiają zastosowanie jednej bariery dźwiękowej dla wszystkich obszarów ogrodu, zamiast konieczności ich dzielenia. Jeśli chcesz, aby pokój wydawał się większy, możesz to zrobić. W zależności od tego, gdzie zainstalujesz ogrodzenie akustyczne, ich cena będzie się różnić. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie go tam, gdzie mogą go zainstalować samodzielnie, jeśli nie są wystarczająco pewni, aby to zrobić. Jednak istnieją również firmy zajmujące się ogrodzeniami akustycznymi, które mają profesjonalne zespoły montażowe, które pomogą Ci zainstalować ogrodzenie tam, gdzie chcesz. Jedną z głównych cech ogrodzenia akustycznego jest możliwość wykonania takiej wysokości, jak potrzebujesz. Może to być szczególnie ważne, jeśli masz wyższe rośliny lub drzewa. Bariery dźwiękochłonne pokryją cały obwód ogrodu lub podwórka, więc podczas deszczu dźwięk nie ucieknie. Ta funkcja może również pomóc w wyciszeniu ogrodu. Możesz kupić ogrodzenia akustyczne, które są dostarczane z wbudowaną sprężarką powietrza, dzięki czemu ogrodzenie nie tylko zablokuje hałas ze świata zewnętrznego, ale także zmniejszy hałas w Twoim domu.

Ponieważ są one zwykle wykonane z myślą o technologii dźwiękochłonnej, ogrodzenia akustyczne mogą świetnie się sprawdzić, jeśli chodzi o redukcję hałasu w Twoim domu. Są również doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą uatrakcyjnić swoje podwórko. Jeśli wybierzesz odpowiednie ogrodzenie, możesz sprawić, że Twoje podwórko będzie bardziej atrakcyjne dla oka. Zanim wybierzesz ogrodzenie akustyczne, weź pod uwagę wszystkie dostępne funkcje. Upewnij się, że wiesz, ile paneli będzie potrzebnych do budowy ogrodzenia, ile drzwi i okien ma obejmować oraz jaką preferujesz kolorystykę. Niektóre panele na ogrodzeniach oferują nawet opcje dodania własnego projektu. Po zawężeniu potrzeb do tych trzech obszarów możesz zacząć decydować, które ogrodzenie akustyczne będzie najlepsze w Twojej sytuacji. Możesz chcieć znaleźć ogrodzenie, które ma różne panele dla każdego obszaru lub które mają różne materiały użyte do paneli ogrodzeniowych. Warto również przyjrzeć się rodzajom zwierząt, które są w stanie przejść przez ogrodzenie, aby upewnić się, że go nie uszkodzą.

Podczas montażu ogrodzenia akustycznego ważne jest, aby sprawdzić gwarancję zawartą w produkcie. Może się okazać, że nie ma gwarancji na materiał, ale to nie powinno powstrzymać Cię przed uzyskaniem dobrego, dźwiękoszczelnego ogrodzenia. Skontaktuj się z dostawcą gwarancji, aby dowiedzieć się, co jest objęte gwarancją, jeśli istnieje. Kupując ogrodzenie akustyczne, wybierz takie, które jest wykonane z materiałów wystarczająco wytrzymałych, aby wytrzymać warunki pogodowe. Będą one narażone na wiele nadużyć i będą musiały być w stanie wytrzymać ciągłe warunki atmosferyczne, które napotka ogrodzenie. Jeśli zdecydujesz się na panele plastikowe, upewnij się, że są one pokryte trwałym materiałem, takim jak winyl lub metal. Podczas montażu ogrodzenia akustycznego należy uważać, aby nie ścinać narożników, pozostawiając zbyt dużo miejsca między panelami. Może to spowodować problem z wilgocią. ponieważ woda gromadząca się między panelami może spowodować szybkie zużycie izolacji ogrodzenia.

Wybierając ogrodzenie akustyczne, przed zakupem warto również zapoznać się z instrukcją montażu. Jeśli nie masz pewności, jak zainstalować ogrodzenie, skonsultuj się z profesjonalistą. Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać tych instrukcji i dokładnie ich przestrzegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *