Jak używać przypraw

Jak używać przypraw

Olejki eteryczne zawarte w ziołach i przyprawach przyspieszają trawienie (kminek, majeranek, cząber, tymianek, bazylia, gorczyca) i pobudzają apetyt (imbir, liście laurowe, cynamon, gałka muszkatołowa). Zioła pozwalają ograniczyć spożycie soli, dlatego szczegolnie poleca się je osobom z wysokim ciśnieniem.

Przed wiekami wiele wojen stoczono o te aromatyczne rośliny, kóre dziś z powodzeniem możemy wykorzystywać w kuchni. W różnych zakątkach świata odkrywano coraz to nowe gatunki ziół i przypraw. Zyskiwały one uznanie na początku na królewskich stołaxch, a z czasem na stolach przeciętnych ludzi. Jeszcze w XV wieku, portugalscy, holenderscy i hiszpańscy handlarze rywalizowali między sobą o nowe mieszanki przypraw sprowadzane z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Wiele roślin przyprawowych rośnie w klimacie tropikalnym, choć są oczywiście wyjątki. Nasiona musztardy czy kminu mogą rosnąć w tropikach, ale też w klimacie umiarkowanym. Natomiast zioła to rośliny rosnące w chłodniejszych regionach.Obecnie wielu kucharzy nie wyobraża sobie sztuki kulinarnej bez ziół, bowiem stanowią one wspaniały dodatek do różnego rodzaju potraw. Wiele z nich pasuje do siebie idealnie, jak pomidory z bazylią czy jabłka z cynamonem.

Zioła to przeważnie liście niskich krzewów i roślin. Można je suszyć i uprawiać niemalże wszędzie, często rosną dziko. Zaliczamy do nich np: majeranek, bazylię czy tymianek.

Przyprawy za to występują w różnorodnych formach. W przypadku papryki i pieprzu są to owoce W postaci korzeni występuje np: imbir. Nasiona to musztarda, z kory pozyskany jest np: cynamon. W postaci minerału wykorzystujemy sól, bez której większość dań nie udałaby się.

Sproszkowane warzywa również nazywane są przyprawą, np: czosnek w proszku, cebulka, mieszanka warzyw do zup i mięs. Przyprawy mogą występować także w postaci płynnej. Jest to zwykle połączenie ziół i składników spożywczych, jak np. musztarda lub sos tabasco.

Mieszanki przypraw to osobny rozdział kwalifikacji przypraw. Do mieszanki przypraw możemy zaliczyć np. curry, w którego skład wchodzą : kolendra, kmin, biały pieprz, żółta musztarda, czerwona papryka i imbir. Pamiętajmy, że zioła są nieco bardziej delikatne w smaku, natomiast przyprawy są wyraźnie i intensywne.

Sztuka przyprawiania potraw wymaga pewnych umiejętności dobierania i łączenia smaków. Jeśli mamy wyczucie smaku to przychodzi to wraz z doświadczeniem. Im więcej gotujemy tym bardziej wrażliwi stajemy się na smaki. Musimy posiadać także wiedzę, które smaki pasują do siebie i nie zniszczą danej potrawy. Naczelną zasadą jest to, że przyprawy ostre np: chilli dodajemy w małych ilościach. Jeśli wśród gości znajdzie się pasjonat pikantnych potraw, zawsze może sam intensywniej ją doprawić. Delikatniejsze przyprawy można używać w większych ilościach ale pamiętajmy, że mają one wzmocnić smak dania, wydobyć z niego to co najlepsze a nie go zagłuszyć.

Z przyprawami, jest podobnie jak ze solą – w żadnym razie nie należy przesadzać z jej używaniem. Zbyt dużo przypraw lub wymieszanie kilku naraz w danej potrawie tak naprawdę ją zepsuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.