Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją?

Jak zabezpieczyć konstrukcję stalową przed korozją?

Rdza jest największym wrogiem wszelkich konstrukcji wznoszonych ze stali. Zmniejsza ich wytrzymałość, nośność, estetykę, oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto więc wiedzieć jak zabezpieczeczyć się zanim zaskoczy nas niezapowiedziany gość – korozja.

Pierwszym sprzymierzeńcem w walce z rdzą jest sam producent od którego nabywamy stal. Często nie warto się sugerować samą ceną konstrukcji stalowej, gdyż może to oznaczać, że dostawca materiałów również zaoszczędził i nieodpowiednio zabezpieczył całość. Podobnie ma się sprawa z jakością stali, która ma bardzo dużą rozpiętość. Budowa hal magazynów musi być przemyślana i dlatego warto przyjrzeć się jakości komponentów. Nie tylko tych największych, ale i najmniejszych elementów, gdyż zawsze to najsłabszy punkt konstrukcji jest odpowiednikiem całości. Stąd też zainteresowani najczęściej wyszukują konstrukcje stalowe , gdyż małopolska jest od lat znana z producentów najwyższej próby w Polsce.

Jednak jeżeli naszą strukturę naruszą już wysłużone lata, a warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne zrobią swoje – trzeba przejść do zabezpieczenia się przed korozją. Podstawowym zabiegiem jest naniesienie na stal odpowiednich preparatów prewencyjnych w postaci farb. Po uprzednim oczyszczeniu i usunięciu najmniejszych śladów rozpoczynającej się korozji należy pokryć ją warstwą antykorozyjną. Następnie można użyć farby epoksydowej, która odseparuje nasze zabezpieczenia i samą stal od czynników zewnętrznych.

Posiadając większe możliwości finansowe powinniśmy się zdecydować także na całkowite odizolowanie konstrukcji od czynników zewnętrznych. Na rynku istnieje mnogość ofert i form izolacji i obudowy metalowych elementów, aby nie miały styczności z powietrzem, czy wilgocią. Nie jest to niestety rzecz najtańsza i w pewnym stopniu zmniejsza powierzchnię użytkową. Dlatego najlepszym ubezpieczycielem w walce z rdzą jest po prostu regularne dbanie, czyszczenie i używanie preparatów antykorozyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.