Kmin Rzymski przyprawa

Kmin Rzymski to nie to samo co znany wszystkim kminek zwyczajny. Kmin rzymski czasem nazywanyjest także kumin, kmin, jeera lub czarny kminek.

 

Kmin rzymski to jednoroczna roślina z rodziny selerowatych. Osiąga wysokość do pół metra. Jest uprawiany w Indiach, Afryce, Chinach i Ameryce. Przyprawą są nasiona rośliny.

 

Nasiona kminu są o wiele większe od kminku, dłuższe i mają brązowy kolor. W kuchni używa się go w całości lub zmielonego. Aby usunąć gorycz i wydobyć aromat najlepiej go uprażyć na patelni.

 

Kumin idealnie pasuje do dań z fasoli, ryb, wieprzowiny, kurczaka, ziemniaków i zup.

Kmin rzymski znany jest już od ponad 4 tys. Lat, a odkryli go archeolodzy w piramidach. W starożytnym Egipcie był cenną walutą i środkiem do mumifikacji faraonów.

Kmin rzymski to nie tylko przyprawa ale i lekarstwo. Badania potwierdziły jego właściwości, polegające na regulacji trawienia i dzialaniu wspomagającym przy zaparciach. Kmin rzymski to skarbnica wielu cennych pierwiastków takich jak: żelazo, mangan, wapń i magnez, dlatego tak dobrze wpływa na układ krwionośny i immunologiczny.

Przyprawowe afrodyzjaki

Są mieszanki przypraw, które uznaje się na świecie za afrodyzjaki. Jedna z nich zawiera właśnie tą przyprawę. To połączenie kminu, czarnego pieprzu i miodu. Tą mieszankę możemy wykorzystać jako marynata do wieprzowiny, drobiuczy też wołowiny.

Specjaliści od kuchni chińskiej uważają, że najlepiej kupować kumin w formie ziarenek, ponieważ nasiona dłużej zachowają swoją świeżość i walory smakowe.

Jest jednak coś co łączy kminek z kminem. Są to lecznicze właściwości.

Polakom bliższy jest kminek zwyczajny również należy dorodziny selerowatych, z tą rożnicą, że jest rośliną dwuletnią. W Polsce występuje pospolicie. Rośnie głównie na suchych łąkach, polanach i przy drogach. Ojczyzną kminku jest Azja Mniejsza. Także znany był już w starożytnym Egipcie. Starożytni Grecy i Rzymianie używali go głównie jako środek ułatwiający trawienie potraw z fasoli i grochu. W średniowiecznej Europie też używano go chętnie.

Jak smakuje kminek zwyczajny wszyscy dobrze wiemy. Kmin rzymski natomiast jest w smaku dość intensywny, z delikatną nutą cytrusową. Doskonale komponuje się z marchaeką lub dynią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.