Malowanie obrazów przez dzieckiem
W kształceniu postawy i rozwoju świadomości poprzez malowanie różnych obrazów musimy jednak docenić inwencję twórczą dziecka, jego pomysły oraz zaangażowanie. Narzucanie dziecku gotowych wzorów i mówienie mu jaki ma być efekt końcowy bardzo zniechęca dziecko. Prawdziwą frajdą jest tworzenie własnych koncepcji podczas tworzenia obrazów. To dziecko powinno decydować o tym jaki będzie efekt końcowy, ponieważ tylko ono wie jaką koncepcję sobie stworzyło w głowie. Jedyne co powinniśmy, to inspirować dzieci, aby w trakcie malowania obrazów zmieniały swoją koncepcję. Możemy to robić na różne sposoby np. Pokazując im inne materiały, które mogą wykorzystać oraz podsuwać inne narzędzia do stworzenia danego obrazu.
Malowanie w zespole
Bardzo dobre wyniki daje tworzenie obrazów w grupie. Grupowe malowanie, rysowanie lub lepienie przestrzenne nie tylko pobudza wyobraźnie dziecka ale także uczy funkcjonować w grupie. Jeśli zajęcia plastyczne od czasu do czasu mogą połączyć różne grupy wiekowe, to młodsze dzieci są inspirowane przez starsze dzieci.
Nauczyciel dobrym przewodnikiem
Dziecko czerpie swoje inspiracje z otoczenia, dlatego warto jest połączyć np. wiosenny spacer i obserwację przyrody z późniejszym namalowanie obrazu wiosny. Lecące ptaki, pąki na drzewach, ślady zwierząt, to obrazy pozostające w głowie na długo, które warto przelać na papier za pomocą kredek, farb czy też flamastrów. Każda wycieczka, to wycieczka w świat barw, kształtów i światła.