Uprawa i zastosowanie ziół

Uprawa i zastosowanie ziół

Zioła należy kupować w sklepach ogrodniczych. Te odmiany ziół, które są przeznaczone do uprawiania w domu mają mocniejsze korzenie i możemy je cały rok używać w kuchni.

Aby zioła nam się w domu utrzymały to należy zapewnić im odpowiednie warunki. Przede wszystkim zioła nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. Zioła w doniczkach należy trzymać z dala od grzejników. Są takie zioła, które trzeba często podlewać np: bazylia.

Używajmy tych ziół na bieżąco, bowiem jeśli nie będziemy im obrywać liści, nie będą rosnąć intensywnie. Jeśli jednak zioła wyjątkowo mocno nam się rozrosną w pojemnikach zawsze można je zamrozić lub ususzyć. Jeśli je zwiążemy w pęczki i podwiesimy np. W szklarni lub na słońcu łodyżkami do góry to szybko uschną.

Pamiętajmy także o tym, że świeże zioła dodajemy do dań zawsze pod koniec gotowania.

Zioła suszone zaś najlepiej przed dodaniem do potraw rozetrzeć w dłoniach.

Ziół suszonych do potraw dodajemy mniej niż świeżych, a to dlatego, że są bardziej intensywne w smaku.

Danie, które przygotowujemy, powinno mieć jedną nutę przewodnią jeśli chodzi o smak. Gdy doprawiamy potrawę dodajemy jedną dominującą przyprawę o intensywnym aromacie i smaku, a pozostałe przyprawy powinny pozostać łagodne. Nie bez znaczenia są pojemniki, w których trzymamy zioła i przyprawy. Przypraw w papierowych torebkach nie trzyma się obok siebie. Łatwo zatracą swój naturalny zapach. Termin ważności nie powinien być przekraczany, bowiem choć nie szkodzą, tracą aromat.

Jak rozdrabniać przyprawy?

Przyprawy najlepiej kupować nie zmielone, wówczas dłużej zachowają swój aromat. Aby miały najsilniejszy zapach, trzeba je rozdrobnić tuż przed dodaniem do potrawy. Do ścierania gałki muszkatołowej można użyć małej tarki z pojemniczkiem na rozdrobnioną przyprawę. Do mielenia pieprzu, kolendry, ziela angielskiego, kminku, cynamonu przyda się mały młynek, w którym to na bieżąco będziemy mielić przyprawy. Warto mieć ich kilka, bowiem rozdrabnianie w tym samym młynku zmieni ich oryginalny smak. Do rozgniatania miękkich przypraw, np. jagód jałowca, goździków można użyć moździerza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.