USG brzucha Warszawa

Ultrasonografia jest to medyczna metoda obrazowania narządów i tkanek ustroju ludzkiego,

wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Najczęściej stosuje się ultradźwięki w zakresie od 1 do 10 MHz. Fala, rozchodząc się w danym ośrodku, jakim jest ciało ludzkie, ulega wielu zjawiskom, głównie odbiciu od ośrodków o różnej oporności akustycznej. Jest to źródło informacji o stanie danego narządu czy przestrzeni wewnątrz ciała. Badanie mózgowia metodą ultrasonograficzną u dzieci dokonuje się jedynie przez ciemiączko, a u dorosłych przez otwory trepanacyjne. Każdy aparat ultrasonograficzny zbudowany jest z sondy (głowicy) zawierającej przetwornik wytwarzający i odbierający ultradźwięki. Dzięki zamianie impulsu akustycznego na elektryczny możliwe jest uzyskanie obrazu wybranej warstwy narządu czy tkanki. Obraz można zamrozić i analizować go w późniejszym czasie, można go wydrukować (printy) lub nagrać w formie cyfrowej.

USG brzucha Warszawa.

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Badanie wykonuje się na czczo, połknięte przez pacjenta powietrze stanowi barierę dla ultradźwięków (uzyskanie obrazu jest praktycznie niemożliwe po posiłku, a obkurczenie pęcherzyka żółciowego utrudnia ocenę). Przeszkodą jest działanie dymu tytoniowego, obowiązkiem jest, więc zakaz palenia przed badaniem. Należy wypełnić pęcherz moczowy, zastosować środek przeczyszczający w formie tabletek lub naparu z ziół, dwie godziny przed badaniem należy wypić 2-3 szklanki niesłodzonej herbaty lub niegazowanego płynu. Ultrasonografia https://bodymove.pl/usg-jamy-brzusznej-warszawa/ wykonywana jest w pozycji leżącej, na plecach, niekiedy na obu stronach boku oraz na brzuchu, niekiedy wykonuje się badanie w pozycji stojącej celem oceny nadmiernej ruchomości narządów. Stosowane są również wałki, które kładzie się pod pacjentem. Podczas badania jamy brzusznej lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Najlepszy obraz uzyskuje się w momencie głębokiego wdechu, niekiedy w celu lepszego obrazowania np. trzustki wypełnia się żołądek płynem, tworząc „okno ultrasonograficzne” Podczas badania USG jamy brzusznej u dzieci należy podać środek uspokajający. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wydrukiem obrazów ultrasonograficznych. Badanie trwa kilkanaście minut. Badanie jest praktycznie bez powikłań.

USG brzucha Warszawa.

Kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej? USG jamy brzusznej wykonuje się podczas niecharakterystycznych dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, w przypadku powiększenia obwodu jamy brzusznej, nadmiernego spadku masy ciała, w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego czy układu moczowego, w zaburzeniach oddawania stolca, przewlekłych biegunek, wymiotów, stanów podgorączkowych, nieprawidłowych wyników laboratoryjnych np. przy niedokrwistości lub podwyższonych wartościach prób wątrobowych.

USG brzucha. Warszawa. USG brzucha w Warszawie można wykonać między innymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *